Auto hybrydowe z instalacją gazową / ALEX LPG

Systemy LPG

Hybryda z LPG - czy można być jeszcze bardziej eko?

Auta hybrydowe z założenia są ekonomiczne i ekologiczne. Ale… Mogą być jeszcze tańsze w eksploatacji i bardziej przyjazne środowisku, jeśli tylko napęd hybrydowy zostanie połączony z napędem zasilanym LPG. Wbrew pozorom jest to dość łatwy zabieg. Powinien być on jednak przeprowadzony przez doświadczonego instalatora, a instalacja gazowa powinna być odpowiednio dopasowanym i skonfigurowanym zestawem od jednego producenta.

Jak to działa?

Na napęd hybrydowy składają się 3 współpracujące ze sobą urządzenia – silnik elektryczny, silnik spalinowy i zespół baterii. Przy zwalnianiu i hamowaniu silnik odzyskuje energię, którą potem ponownie wykorzystuje. Jeśli akumulatory są naładowane, to silnik spalinowy jest wyłączony. Jeśli nie, wówczas uruchamia się i napędza generator zasilający silnik elektryczny. Jak widać, zużycie paliwa jest ograniczone do minimum. Wiadomo, że auto hybrydowe korzysta z napędu elektrycznego przy niskich prędkościach – głównie podczas jazdy w mieście. Natomiast w trasie – na przykład na autostradzie – przestawia się na napęd spalinowy.

Wtedy do gry wkracza instalacja LPG.

Więcej oszczędności

Montaż instalacji gazowej w takim aucie pozwala na jeszcze większą oszczędność. Przynosi realne korzyści również przy niskich przebiegach, nawet niewielkiego, kompaktowego samochodu hybrydowego. Przecież w tym przypadku silnik spalinowy nadal jest podstawą napędu. Zwłaszcza prosty, wolnossący silnik benzynowy z wtryskiem pośrednim idealnie nadaje się do instalacji LPG. Zwrot kosztów instalacji jest pewny, a jego termin jest uzależniony od przejechanych kilometrów.

Konwersja hybrydy na LPG

Konwersja silnika benzynowego w hybrydowym układzie napędowym na zasilanie LPG przebiega generalnie tak samo, jak w zwykłym aucie benzynowym. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w hybrydzie następuje bardzo częste przełączanie jednostek napędowych. To oznacza, że silniki muszą błyskawicznie włączać się i wyłączać, aby pracować naprzemiennie lub jednocześnie. Instalacja LPG musi być do tego przystosowana. Musi umożliwiać rozruch silnika bezpośrednio na gazie. Sterowniki w systemach ALEX świetnie sobie z tym radzą, dzięki funkcji „Szybki start”.

Ekologicznie i ekonomicznie

Taką „hybrydą hybrydy” można 100 kilometrów pokonać za około 11-12 zł, a wliczając koszt benzyny spalonej na tak zwany zimny rozruch – za około 14-15 zł. Szokująco niska kwota, prawda? Do tego trzeba wziąć pod uwagę, jak bardzo wydłuża się zasięg samochodu – o 300-400 kilometrów na jednym tankowaniu i to przy zachowaniu miejsca w całym bagażniku.

Synergia korzyści

Napęd hybrydowy połączony z LPG ma ogromny potencjał. To gwarancja niezawodności, prostej obsługi serwisowej, opłacalności, wygody i ekologii. Jazda takim autem w mieście jest znacząco tańsza, a w trasie oszczędniejsza niż kiedykolwiek.

Korzyści dla środowiska naturalnego – bezcenne.