Jakim usterkom może ulec samochodowa instalacja gazowa

Od kilku miesięcy obserwujemy szybki wzrost montażów instalacji gazowych w autach, co ma związek z wysokimi cenami benzyny i oleju napędowego. Nowoczesne instalacje LPG to zaawansowane technologicznie systemu, które przy odpowiedniej obsłudze i kulturze eksploatacji, charakteryzują się bardzo niską awaryjnością. Jednak tak jak przy każdym układzie samochodowym, warto być świadomym symptomów, które mogą oznaczać pewne awarie. Wyjaśniamy, jakie są typowe usterki instalacji LPG w samochodach, jak im zapobiegać i je usunąć oraz czy to na serio wina LPG.

 

Zalety samochodów na gaz

Montaż instalacji gazowej w samochodzie to jeden ze sposobów ograniczenia wydatków na paliwo i zmniejszenia kosztów codziennej eksploatacji samochodu. Różnice pomiędzy ceną ropy oraz benzyny i gazu są znaczące, co powoduje, że chętnie kupujemy samochody z fabryczną instalacją LPG oraz decydujemy się na montaż butli w naszych pojazdach. Rozwiązanie to wiąże się z licznymi korzyściami dla użytkownika pojazdu oraz środowiska naturalnego. Wiedząc, jakie awarie instalacji LPG mogą nam się przytrafić, łatwiej jest rozpoznać „objawy” usterki. Pojazdy napędzane autogazem to dobry wybór z wielu względów, jednak musimy właściwie dbać o stan techniczny instalacji LPG. To podstawa, jeżeli chcemy cieszyć się bezpieczną jazdą oraz uniknąć dużych wydatków na naprawę pojazdu.

 

Częste usterki instalacji gazowej w samochodach

Wiele usterek pojawiających się w samochodzie zasilanym LPG nie zawsze oznacza, że jest to wina instalacji gazowej. Bardzo często na zasilaniu LPG problemy ujawniają się o wiele wcześniej, niż na benzynie.

Jednym z częściej występujących problemów, który ma bezpośredni związek z instalacją LPG w samochodzie, są awarie układu zapłonowego. Najczęstszą przyczyną jest niesprawny układ zapłonowy lub źle przeprowadzona (lub brak) regulacja instalacji LPG, uszkodzone/brudne wtryskiwacze LPG lub niesprawny jeden z wielu podzespołów samochodu odpowiedzialny za tworzenie mieszanki (np. sonda lambda). Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na pracę instalacji gazowej.

Na układ zapłonowy składa się zbiór elementów: świeca, cewka, przewody zapłonowe. Jeśli przynajmniej jeden z nich jest uszkodzony odczujemy to przy pracy na gazie. Mieszanina powietrza z gazem zapala się trudniej, dlatego często słyszymy „na benzynie jest dobrze, na gazie szarpie”. Jeśli problemy zaczynają się przy pracy na LPG, to w niedługim czasie zaczną występować również na benzynie. Należy też wspomnieć, że każda część składowa układu zapłonowego oddziałuje na siebie nawzajem i jeśli w porę nie wymienimy tej, która nie domaga, kolejne z nich mogą ulec uszkodzeniu.

Dość częstą usterką instalacji LPG jest także pojawienie się nieszczelności. To poważny problem, który może być związany np. z niedawną stłuczką, a także brakiem właściwej dbałości o elementy instalacji gazowej. Jeżeli zaczynamy w pojeździe wyczuwać charakterystyczny zapach gazu, konieczne jest udanie się do mechanika lub serwisu i sprawdzenie szczelności całej instalacji. Zapach gazu we wnętrzu samochodu nie może być bagatelizowany – choć nie zawsze świadczy o awarii instalacji gazowej, to może także wskazywać na usterki związane z układem wydechowym, które mogą być spowodowane np. zniszczeniem jego elementów przez korozję. Wizyta u mechanika pozwoli wykryć źródło problemu oraz skutecznie usunąć ewentualne zagrożenie, przywracając pojazdowi dawną sprawność.

 

Awaria układu benzynowego

Mamy odpowiednią ilość benzyny w baku, a auto nie chce odpalić? Najprawdopodobniej awarii uległ układ paliwowy. Na szczęście wszystkie instalacje ALEX posiadają możliwość awaryjnego odpalenia silnika na gazie.

 

Awaryjne uruchomienie silnika na LPG [INSTRUKCJA]

  1. Włóż kluczyk do stacyjki nie przekręcając go.
  2. Wciśnij przycisk centralki (przełącznik benzyna/gaz) i cały czas trzymając go, przekręć kluczyk, włączając zapłon.
  3. Przycisk centralki odpuść dopiero po kilku sekundach od włączenia zapłonu. Nie nadużywaj tej procedury – jest ona przeznaczona tylko do sytuacji awaryjnych.

 

Awaria układu LPG

Pierwszym objawem, który zwiastuje problem z instalacją LPG jest zgaśnięcie diod w centralce. Oznacza to, że system został pozbawiony zasilania elektrycznego. Najlepiej od razu skierować się do warsztatu, w celu określenia i naprawy usterki. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub jesteśmy np. w podróży, warto zacząć od sprawdzenia bezpieczników. Jeśli mamy przy sobie instrukcję obsługi instalacji, zlokalizujmy położenie bezpieczników. Jeśli nie są one uszkodzone lub ich wymiana dalej nie eliminuje problemu, należy kontynuować jazdę na benzynie i kierować się do warsztatu LPG.

Kierowcy korzystający z pojazdów na gaz dość często narzekają także na zmniejszenie się osiągów samochodu. Nie jest to skutek uboczny montażu instalacji gazowej – poprawnie dobrana, zamontowana i skalibrowana instalacja LPG nie pogarsza osiągów samochodu, dlatego i w tym przypadku trzeba poradzić się doświadczonego mechanika. Najczęściej słabsze osiągi samochodu związane są z awarią reduktora lub zużyciem filtra gazu, a także nieprawidłową kalibracją instalacji gazowej.

 

Podsumowanie

Pamiętajmy instalacja została zamontowana w specjalistycznym warsztacie, który zaoferuje oryginalne komponenty. Prawidłowy i dokładny montaż LPG wymaga specjalistycznej ingerencji w fabryczne układy auta. Niechlujne, szybkie zamontowanie instalacji, może poważnie wpływać na sam samochód i/lub jego eksploatację na gazie. Dobrze dobrana i poprawnie zamontowana w sprawnym technicznie samochodzie, instalacja gazowa nie psuje samochodu, podobnie jak sprawna instalacja elektryczna nie powoduje pożaru domu.

Poprawne działanie instalacji gazowej jest w znacznej mierze zależne od regularnego przeprowadzania przeglądów oraz samodzielnego sprawdzania stanu technicznego pojazdu przez właściciela. Odpowiednio zadbana instalacja LPG, będzie lepiej zabezpieczona na okoliczności występowania ewentualnych awarii i usterek, tym samym zaś uchroni nas przed koniecznością dokonywania kosztownych napraw. Oprócz tego dzięki systematycznemu doglądaniu instalacji, zapewnimy również wyższy komfort podróżowania zarówno sobie, jak i pasażerom.