Co zrobić, gdy zgubisz dokumenty od instalacji LPG?

Zaginęły dokumenty od LPG? Bez paniki 🙂 Kopie dokumentów można odzyskać. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji LPG, dobrze jest zapoznać się z teoretycznymi informacjami na temat użytkowania LPG oraz wypadkami, które mogą się zdarzyć. Jednym z nich jest zagubienie dokumentacji. Co należy robić w takiej sytuacji? 


Dokumenty dotyczące instalacji LPG

Dokumenty, które powinniśmy dostać w trakcie instalacji gazowej to:

  • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem – dokument wystawiony przez właściciela homologacji na podstawie dokumentów od zakładu montażu. Wszystkie dane z paszportu muszą zgadzać się z danymi pojazdu, instalacji gazowej oraz zbiornika;

  • atest na zbiornik (inaczej zwany paszportem) – poświadczenie badania i dopuszczenia do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny. Wszystkie dane paszportu muszą być identyczne z danymi na tabliczce znamionowej zbiornika;

  • fakturę za wykonaną usługę – dokument wystawiony przez zakład montażu;

  • kartę gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi.

Dokumenty te są nam potrzebne, ponieważ bez nich nie możemy dostać obowiązkowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto:

  • bez faktury nie możemy dostać gwarancji;

  • bez świadectwa homologacji i paszportu zbiornika nie będziemy mogli wykonać przeglądu technicznego, będziemy mieli także problem ze sprzedażą, bo jest on potrzebny nowemu właścicielowi do przeglądów technicznych.

Pamiętaj, że odzyskanie dokumentów zajmie trochę czasu i może pokrzyżować niektóre plany. Lepiej więc tuż po instalacji gazu przygotować specjalne miejsce, w którym będziesz przechowywać wszystkie dokumenty. To może zaoszczędzić sporo zmartwień w przyszłości.

 

Zgubienie dokumentów: gdzie można otrzymać kopie

Jeśli dokumenty zaginęły, należy zgłosić się do warsztatu, w którym była zakładana instalacja i poprosić o wydanie:

  • duplikatu świadectwa homologacji,
  • faktury,
  • paszportu zbiornika.

Warsztat powinien wydać wszystkie dokumenty, jednak może odmówić wydania kopii paszportu zbiornika. Po ten dokument musimy zgłosić się do Transportowego Dozoru Technicznego [INSTRUKCJA] (będą nam potrzebne między innymi dane z tabliczki zbiornika). Duplikaty dokumentów są tak samo ważne, jak ich oryginalne egzemplarze.

Jeżeli zakład, w którym montowaliśmy instalację gazową, już nie istnieje, prośbę o świadectwo homologacji kierujemy bezpośrednio do właściciela homologacji (spis właścicieli homologacji i spis warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego).

 

Czy dokumenty od instalacji LPG trzeba mieć zawsze przy sobie?

Nie, nie ma takiego obowiązku, jednak w samochodowym schowku warto posiadać książkę serwisową instalacji (potrzebna przy okazji wizyty w warsztacie LPG). Dokumenty homologacji zbiornika wymagane są podczas corocznych badań technicznych w Stacji Kontroli Pojazdów.