7 powodów, dla których warto mieć instalację LPG

Poznaj najważniejsze zalety instalacji gazowej i przekonaj się, dlaczego warto wybrać tę technologię.

LPG jest o połowę tańszym paliwem, niż benzyna czy diesel. Polska jest w czołówce krajów, w których po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz. Montaż instalacji gazowej w samochodzie niesie ze sobą liczne korzyści – dowiedz się, jak wiele zyskasz, decydując się na zestaw odpowiednio dobrany do Twojego pojazdu.

 

Dlaczego warto zainstalować LPG?

Instalacja LPG to gwarancja bezpiecznej i bezawaryjnej pracy pojazdu przy jednoczesnym zwiększeniu jego wydajności – jazda na gazie jest znacznie bardziej ekonomiczna.

 

Zalety instalacji LPG

 1. LPG jest tańsze od benzyny i diesla, zazwyczaj o połowę

  Korzystanie z LPG pozwoli nam zredukować koszty nawet o połowę, w porównaniu do tych przeznaczanych na benzynę. Choć więc sama instalacja może wydawać się droga, wyłożone na jej zakup i montaż środki zwrócą się nam bardzo szybko – nawet już po przejechaniu 10 000 km. Policz dokładnie, ile możesz zaoszczędzić, jeżdżąc na LPG

 2. LPG jest ekologiczne

  Dodatkową zaletą LPG jest fakt, że instalacje te są znacznie bardziej ekologiczne w porównaniu do pozostałych wariantów. Gaz LPG jest najczystszym paliwem kopalnym. Spalanie gazu wiąże się ze znacznie zmniejszoną emisją toksycznych substancji do atmosfery, przez co nie przyczynia się do produkcji niebezpiecznego smogu.
  Zobacz artykuł: Czy jazda na LPG jest eko?

 3. Możliwość różnych rodzajów zasilania i większy zasięg

  Konwersja aut na zasilanie gazem LPG nie wyklucza alternatywnych źródeł zasilania – w miarę potrzeb możemy przełączać go z powrotem na korzystanie z benzyny, a dzięki temu możemy przejechać znacznie dłuższy dystans.

 4. Instalacje LPG to bardzo wytrzymałe, bezpieczne i dopracowane systemy

  Oprócz tego LPG to system równie wytrzymały, co zasilanie benzyną – m.in. dzięki wysokiej liczbie oktanowej (100-110) zwiększającej odporność gazu na spalanie stukowe. Daje to możliwość większego wyprzedzenia zapłonu, a co za tym idzie polepszenia osiągów silnika. Użytkowanie gazu nie powoduje też korozji, przez co zasilany nim pojazd będzie dłużej działał sprawnie i bezawaryjnie. Co więcej, nie powoduje ono również kondensacji paliwa, ani tworzenia się osadu w oleju silnikowym.

 5. Instalacje LPG stanowią jeden z najbezpieczniejszych układów w samochodach

  Restrykcyjne normy i technologia przewidują zabezpieczenia na wyższym poziomie, niż zabezpieczenia benzynowego układu paliwowego w standardowym aucie. Zbiorniki wytrzymują dużo więcej, niż mogą przynieść typowe sytuacje drogowe.

 6. Jazda z instalacją LPG opłaca się nie tylko przy dużych przebiegach, ale przy krótkich również

  Wysokość wydatków na benzynę, w porównaniu do autogazu jest naprawdę piorunująca. W przypadku oleju napędowego liczby są mniejsze, jednak nadal odczuwalne i pokaźne, szczególnie w perspektywie kilkuletniej. Liczby nie kłamią – nawet przy niewielkich przebiegach, jazda na gazie wciąż się opłaca, jedynie czas zwrotu kosztów instalacji wydłuża się lub skraca.

 7. Wszechstronność

  Jeszcze niedawno uważano, że instalacje LPG nadają się tylko do starych samochodów z prostymi silnikami. Na szczęście technika idzie do przodu i obecnie modele aut, do których nie da się zamontować instalacji LPG, to rzadkie wyjątki.
  Instalacja LPG sprawdzi się w wielu modelach, z silnikami z wtryskiem pośrednim, ale również tych z wtryskiem bezpośrednim oraz w hybrydach. Wystarczy wybrać się do zaufanego warsztatu i poprosić o pomoc fachowców.

 8. Silnik zasilany gazem „żyje” dłużej

  LPG wprowadzane jest do cylindrów w formie optymalnej – gazowej, dzięki właściwościom fizycznym LPG. Dzięki temu zapłon przebiega łagodniej i jest bardziej efektywny, a ochronna warstwa oleju silnikowego nie jest „spłukiwana” ze ścianek cylindra. To wszystko przekłada się na wydłużenie żywotności silnika. Nic dziwnego, że konstruktorzy od lat starają się, by benzyna również dostawała się do komór spalania w postaci gazowej.

 

nowoczesne-instalacje-lpg

Nowoczesne instalacje gazowe to zaawansowane technologicznie systemy, które nie mają wiele wspólnego z rozwiązaniami sprzed lat. Przestały wymagać częstych regulacji, nie pogarszają osiągów, a poprawnie zamontowane i wyregulowane, nie powodują usterek silnika i jego osprzętu.

 

Bezpieczna i sprawna instalacja LPG – tylko od sprawdzonego producenta

W celu zwiększenia bezpieczeństwa i wygody LPG warto zlecić montaż doświadczonemu specjaliście. Należy również pamiętać, że jedyną gwarancją sprawnego i bezawaryjnego użytkowania instalacji jest dobór kompatybilnych ze sobą komponentów wysokiej jakości – najlepiej w postaci oryginalnego zestawu instalacji LPG.

Należy pamiętać, że wiele problemów trapiących samochody zasilane LPG wcale nie wynika z właściwości tego paliwa, lecz błędów popełnionych podczas doboru i montażu instalacji. Jeśli więc decydujemy się na montaż instalacji autogazu w aucie, skorzystajmy z oferty serwisu, który ma doświadczenie i specjalistyczną wiedzę.

Znajdź rekomendowane warsztaty LPG w swojej okolicy