Czy instalacja LPG nadaje się do wszystkich silników?

Instalacja LPG ma niewątpliwe zalety. Jazda na gaz jest ekologiczna i oszczędna, więc warto ją wybrać chociażby z tych dwóch powodów. Przed zdecydowaniem się na instalację LPG należy jednak najpierw rozważyć, czy będzie ona odpowiednia w danym przypadku. Ten sposób zasilania samochodu ma bowiem do siebie to, że z pewnymi silnikami współpracuje lepiej, a z pewnymi gorzej.

 

Warunki dobrej współpracy silnika i instalacji gazowej

Instalacja LPG umożliwia efektywne spalanie gazu w silniku benzynowym. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej dawki gazu zamiast benzyny. Ze względu na identyczny sposób pracy instalacja LPG może być założona w każdym silniku z zapłonem iskrowym. Nie ma więc przeszkód, by dowolny pojazd wzbogacić o możliwość jazdy na gazie. Nowoczesne instalacje gazowe są przygotowane do montażu w silnikach różnych typów o rozmaitych konstrukcjach. Sprawdzą się zarówno w starszych i mniej skomplikowanych jednostkach, jak i w bardzo nowoczesnych i wysilonych motorach. Jednak im bardziej zaawansowany technicznie pojazd, tym większa rola odpowiedniego doboru instalacji i jej prawidłowego montażu.

 

Instalacja LPG w silniku z wtryskiem pośrednim benzyny

Silniki o prostej budowie pozwalają na łatwiejsze dopasowanie instalacji LPG, ponieważ są bardziej odporne na błędy popełnione przez niedoświadczonych instalatorów. Najłatwiej przeprowadzić montaż gazu w jednostkach, które mają pośredni wtrysk paliwa, tzn. w silnikach, gdzie dawki benzyny są podawane do kolektora dolotowego. Tu doskonale sprawdzają się systemy autogazu ALEX OPTIMA PICO, OPTIMA nano i OPTIMA EXPERT. Dobrze jest również, gdy motor ma hydrauliczną kompensację luzów zaworowych. Sprawia to, że ewentualne regulacje można przeprowadzać znacznie rzadziej.

 

 

Instalacja LPG w silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny

W przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa do komór spalania założenie instalacji jest również możliwe i nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami dla trwałości i kultury pracy jednostki napędowej, jednak wymaga specjalnej instalacji dostosowanej do danego modelu silnika. Co ciekawe, w przypadku silników z wtryskiem bezpośrednim takich jak (TSI, FSI, TFSI, GDI, T-GDI, EcoBoost, SkyActiv, DISI, JTS, TBI, SIDI, DIG, DIG-T, TCE) możliwe jest założenie specjalnej instalacji autogazu ALEX IDEA.  Wtryskiwacze benzynowe umieszczone w komorach spalania otrzymują wówczas minimalne dawki benzyny w celu chłodzenia i czyszczenia ich głowic. System ALEX IDEA wyróżnia się ponadprzeciętną oszczędnością paliwa używanego do chłodzenia i czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych. Specjalnie opracowany algorytm sterujący zużywa tylko od 5% do 15% benzyny, podczas gdy inne instalacje tego typu dostępne na rynku wymagają udziału benzyny na poziomie 15-30%.

 

Montaż instalacji LPG powierz specjalistom

Bardzo istotne jest jednak nie tylko dobranie odpowiedniego typu instalacji, lecz również jej w pełni profesjonalny montaż i kalibracja. Warto też mieć na uwadze fakt, że efektywne spalanie gazu wymaga bardzo dobrych warunków. Oznacza to, że silnik pracujący na gazie musi być w bardzo dobrym stanie technicznym. Przy eksploatacji takiego pojazdu trzeba więc pamiętać o regularnej wymianie oleju, kontroli luzów zaworów oraz koniecznych przeglądach całej instalacji i ewentualnych korektach jej ustawień. W pojazdach jeżdżących na LPG nie można zapominać o wymianie świec oraz dbaniu o stan kabli i cewek.

Trzeba też mieć świadomość, że wiele problemów trapiących samochody zasilane LPG nie wynika z właściwości paliwa, lecz błędów popełnionych podczas doboru komponentów i montażu instalacji. Jeśli więc rozważasz zamontowanie takiego systemu zasilania, skorzystaj z oferty zaufanego i doświadczonego serwisu. Listę rekomendowanych warsztatów znajdziesz na: alexlpg.com/znajdz-warsztat