Jak działają wtryskiwacze paliwa w instalacjach LPG i jaka jest ich rola?

Jak działają wtryskiwacze paliwa w instalacjach LPG i jaka jest ich rola?

Poszczególne instalacje samochodu składają się z wielu części, spośród których każda pełni istotną rolę. Również systemy LPG tworzy wiele elementów, które zapewniają jej prawidłowe działanie. Jednym z ważniejszych jest wtryskiwacz paliwa. Wtryskiwacze LPG to kluczowe elementy nowoczesnych instalacji LPG. Są montowane pojedynczo lub połączone w zestaw (listwę). Wtryskiwacze są elementami, które są wykonywane z wysokiej jakości materiałów i z wielką precyzją.

 

Za co odpowiadają wtryskiwacze paliwa LPG?

Wtryskiwacze gazowe odpowiadają za precyzyjne dawkowanie paliwa LPG podawanego do silnika. Czyste, przygotowany przez reduktor oraz filtry paliwo LPG, trafia do wtryskiwaczy i w efekcie dostaje się do kolektora dolotowego (do każdego kanału dolotowego oddzielnie) oraz komór spalania silnika. Moment podania gazu do poszczególnych kanałów kolektora ssącego jest jednakowy z sekwencją pracy silnika na benzynie.

 

Jak prawidłowo zamontować wtryskiwacze LPG?

Niezależnie od tego, czy wtryskiwacze montowane są na listwie, czy pojedynczo powinny znajdować się możliwie blisko wtrysków paliwa. W przypadku listwy trzeba tak dobrać jej położenie, by przewody były krótkie, a ich długość jednakowa. Wtryskiwacze LPG muszą być zamocowane sztywno i nieruchomo, tak by nie mogły się przemieszczać. Ważne jest również, żeby ich dysze znajdowały się w dole (w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu) lub były ustawione pod pewnym kątem (max. kąt odchylenia to 90’). W razie, gdy są założone inaczej, zwiększa się ryzyko szybszego osadzania się na nich zanieczyszczeń.

 

Dlaczego wtryskiwacze paliwa to jedne z najważniejszych części gazowego układu zasilania?

Między innymi dlatego, że w znaczny sposób wpływają na sposób pracy jednostki napędowej. Ich zasada działania nie różni się tak bardzo od wtryskiwaczy stosowanych w silnikach benzynowych. Dużą rolę w aktywności tych części odgrywa elektromagnes. Umożliwia on zmianę miejsca elementu otwierającego przepływ gazu. Wskutek tego LPG dostaje się do kanałów dolotowych. Podczas montowania tego elementu należy zachowywać największą możliwą dokładność. Przede wszystkim ważne jest to, aby odpowiednio dopasować parametry wtryskiwacza do danego samochodu.

 

Jak dbać o wtryskiwacze LPG?

Najlepszą formą dbania o stan wtryskiwaczy LPG jest tankowanie paliwa dobrej jakości, a także regularna wymiana filtrów fazy ciekłej i lotnej oraz czyszczenie reduktora. Warto więc pamiętać o właściwym serwisowaniu instalacji w wyspecjalizowanych warsztatach.

Podsumowując, wtryskiwacze paliwa to części, bez których nie może się obyć żadna instalacja LPG. Dlatego warto dbać o to, by były jak najlepszej jakości. Dzięki temu będą w stanie odpowiednio sprawować swoją funkcję. Ich sprawne działanie jest warunkiem komfortowej eksploatacji auta jeżdżącego na gazie oraz uzyskiwania satysfakcjonującego spalania i dobrych osiągów.