Czy jazda na gazie jest eko?

Montaż instalacji gazowej w samochodzie to rozwiązanie, które umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. A jak to wygląda w kwestii ochrony środowiska? Czy stosowanie LPG rzeczywiście jest tak bardzo ekologiczne?

Przy spalaniu paliwa LPG wytwarza się o 20% mniej związków węgla, niż w przypadku spalania benzyny. Co więcej, LPG nie emituje związków siarki i ołowiu, a emisja azotu jest niższa niż w przypadku innych paliw kopalnych. Nie wierzysz? Czytaj dalej 🙂

 

Paliwa kopalne vs LPG

W opracowaniu „Local Air Quality” czytamy, że gaz płynny posiada wyższą wartość energetyczną w stosunku do innych paliw o prostej strukturze molekularnej. To właśnie jego struktura molekularna sprawia, że możemy zaliczyć go do paliw o niższej emisyjności zanieczyszczeń, niż pozostałe paliwa kopalne.

Budowa cząsteczek, z których składa się benzyna oraz olej napędowy, jest znacznie bogatsza w węgiel niż w przypadku LPG. Dlatego w produktach spalania benzyny i oleju napędowego, procent wytworzonych cząstek tlenku węgla jest o wiele większy, niż w przypadku spalania LPG.

Autogaz, jako paliwo wykorzystywane w transporcie, jest źródłem czystszej energii, bezpiecznej dla naszego środowiska. Według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL), spalanie LPG emituje ok. 20% mniej związków węgla niż benzyna, nie wytwarzając związków siarki i ołowiu. Co więcej, emisja związków azotu jest niższa niż w wypadku oleju napędowego czy benzyny, również pod względem wydzielania aerozoli powietrznych (PM).

 

Instalacja gazowa w samochodzie, a bezpieczeństwo środowiska – LPG czy elektryk?

W związku z relatywnie wysoką ceną aut elektrycznych oraz w odniesieniu do wymogów UE związanych ze składem i poziomem emisji spalin, LPG jest świetną alternatywą dla innych paliw kopalnych. Chcąc zaoszczędzić na użytkowaniu pojazdu, nierzadko decydujemy się na zamontowanie w nim instalacji LPG – jest to bowiem rozwiązanie znacznie tańsze niż kupno samochodu elektrycznego, który w dodatku nie sprawdzi się na dłuższych trasach. Jego przeciwnicy twierdzą jednak, że wywiera ono szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Jak jest naprawdę i czy warto rozważyć montaż instalacji LPG?

Korzystanie z LPG przede wszystkim w znacznym stopniu redukuje koszty związane z użytkowaniem pojazdu. Nie wymaga przy tym inwestowania znacznego budżetu już na etapie montażu instalacji. Co więcej, w przypadku relatywnie bardziej ekologicznych pojazdów elektrycznych większość ludzi nie bierze pod uwagę faktu, że – choć nie emitują one szkodliwych substancji do atmosfery – wykorzystywana przez nie energia magazynowana jest w bateriach litowo-jonowych. Te zaś produkowane są z wykorzystaniem metali ciężkich, których wydobycie nie tylko zakłada eksploatację surowców nieodnawialnych, lecz nierzadko odbywa się również z użyciem procesów szkodliwych dla środowiska.

 

instalacja LPG

Fot. 1 – Ważne! Tylko odpowiednio dobrana i zamontowana, dobrej jakości instalacja gazowa zapewni obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to zyskają na tym zarówno nasz portfel, ale też i środowisko.

 

Podsumowanie

Choć korzystanie z instalacji LPG ma swoich przeciwników, w rzeczywistości jest ono znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż ma to miejsce w przypadku innych surowców kopalnych. Co więcej, stanowi przy tym rozwiązanie dostępne dla każdego, nie wymaga bowiem wysokich nakładów finansowych. Można więc bez najmniejszych wątpliwości stwierdzić, że jest przystępnym i ekologicznym sposobem na redukcję emisji szkodliwych dla środowiska gazów. My, jako kierowcy mamy realny wpływ na środowisko, a najlepsze rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Mniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery to czynnik, do którego powinniśmy przykładać coraz większą uwagę.

 

Źródła:
Local Air Quality
Motocaina.pl