ALEX IDEA – Lexus RX350. Wtrysk pośredni i bezpośredni w jednym

Zobacz bardzo ciekawy egzemplarz po konwersji na LPG: Lexus RX 350 z 2018 roku. W tym wypadku instalacja gazowa była wielkim wyzwaniem. Dlaczego? W silniku tego auta paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komór spalania oraz pośrednio do kolektora dolotowego, czyli jest to tzw. wtrysk mieszany (DI + MPI).

 

Po co mi dotrysk benzyny w instalacji LPG?

W silnikach z bezpośrednim wtryskiem PB wtryskiwacze umieszczone są bezpośrednio w komorach spalania, a ich końcówki narażone są na wysoką temperaturę i działanie produktów spalania.

Wtryskiwacze potrzebują więc benzyny, by mogły się oczyszczać, a przepływające paliwo mogło je chłodzić. Dlatego instalacja LPG do silników z wtryskiem bezpośrednim nie powinna na stałe wyłączać wtryskiwaczy benzynowych.

 

LPG dla wtrysku mieszanego (pośredniego i bezpośredniego)

Lexus RX350 z 2018 roku. Auto posiada 3.5 litrowy, 6-cio cylindrowy silnik w układzie V o mocy 313 koni. Auto posiada wtrysk mieszany.

Pomimo sześciu cylindrów posiada 12 wtryskiwaczy benzynowych! Dodatkowo, wtrysk pośredni i wtrysk bezpośredni pracują nieprzewidywalnie, tzn. mogą działać oddzielnie lub jednocześnie w zależności od obciążenia, temperatury, itd. Wzorowe odzwierciedlenie działania na gazie jest bardzo trudne, ale nie dla systemu ALEX IDEA.

W tym wypadku zastosowaliśmy dwa sterowniki 3 cyl. +3 cyl., które odbierają sygnały ze wszystkich wtryskiwaczy benzynowych, a następnie przeliczają je na SZEŚĆ wtryskiwaczy gazowych Barracuda o zwiększonej wydajności. Porównując rozwiązanie gdzie na każdy wtrysk benzynowy musimy zastosować jeden gazowy, oszczędzamy miejsce pod maską, bo zamiast 12 wtryskiwaczy montujemy 6, co wpływa na ogólną estetykę, a także koszt montażu.

 

Lexus RX350 3.5 V6 313KM 2018 r. z wtryskami: pośrednim i bezpośrednim

Zamontowaliśmy:

Warsztat montujący: Firmowy Warsztat LPG ALEX

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji, dobierz instalację LPG do swojego samochodu lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.