Montaż instalacji LPG do silnika TFSI – czy warto?

Jeszcze do niedawna bardzo powszechny był montaż instalacji LPG jedynie do silników z wtryskiem pośrednim. Obecnie coraz więcej użytkowników decyduje się na założenie autogazu do silnika z bezpośrednim wtryskiem. Doskonałym tego przykładem jest jednostka napędowa TFSI opracowana przez koncern VAG. Jak wygląda montaż LPG w silniku z bezpośrednim wtryskiem i czy warto zdecydować się na taki krok?

 

Jak działa instalacja LPG w silniku benzynowym?

Instalacja LPG pozwala na efektywne spalanie gazu w jednostce napędowej zasilanej benzyną. Zadaniem układu jest dostarczenie optymalnej dawki gazu zamiast benzyny. Identyczny sposób pracy sprawia, że instalacja LPG może być założona w każdym silniku z zapłonem iskrowym.

Nowoczesne instalacje LPG są dostosowane do jednostek o zróżnicowanej konstrukcji. Doskonale sprawdzają się zarówno w starszych typach, jak i nowoczesnych silnikach. Wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania motoru rośnie rola optymalnego doboru instalacji oraz jej montażu. W szczególności dotyczy to jednostek z bezpośrednim wtryskiem benzyny.

 

Jak zamontować instalację LPG w silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny?

Silniki z wtryskiem bezpośrednim oznaczane są symbolami m.in.: TSI, FSI, TFSI, GDI, T-GDI, EcoBoost, SkyActiv, TCE, DIG, DIG-T, DISI, JTS, TBI oraz SIDI. Czy w jednostce TFSI LPG będzie równie wydajne jak w jednostce z wtryskiem pośrednim? Tak, założenie instalacji LPG w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie powoduje zagrożenia dla jego trwałości i kultury pracy. Wymaga jednak nienagannego montażu i odpowiedniego doboru komponentów LPG (sterownika, wtryskiwaczy, reduktora, itp.).

W silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny instalacja LPG nie powinna na stałe wyłączać wtryskiwaczy. Wtryskiwacze benzynowe umieszczane w komorach spalania są narażone na negatywny wpływ wysokiej temperatury oraz produktów spalania. Z tego powodu w aucie z zamontowaną instalacją LPG wtryskiwacze benzynowe otrzymują minimalne dawki benzyny, która ma chłodzić i jednocześnie czyścić ich głowice. Algorytm sterujący tym procesem może „dyktować” różną ilość benzyny. W standardowych instalacjach jest to nawet 15-30%, jednak wybór instalacji LPG ALEX IDEA, odpowiednio dopasowanej do typu jednostki napędowej obniża te wartości do 5-15%.

Praktyka pokazuje, że problemy z instalacją LPG w silnikach z wtryskiem bezpośrednim wynikają wyłącznie z nieprawidłowego doboru komponentów oraz błędów montażowych. Kluczem do sukcesu jest wybór sprawdzonego dostawcy usługi. Sieć 150 rekomendowanych warsztatów ALEX zapewnia fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej instalacji do silnika TFSI. Ponad 300 tysięcy sprzedanych układów LPG i wdrożenie autorskich rozwiązań daje gwarancję niezawodności oraz wydajności ekonomicznej.