Użytkowanie instalacji LPG zimą

Niskie temperatury, wilgoć, śnieg i sól drogowa, niekorzystnie działają na prawie wszystkie podzespoły samochodu, również tego z instalacją LPG. O czym trzeba wiedzieć, by uniknąć kłopotów przy użytkowaniu samochodu z instalacją LPG zimą?

 

Sprawny akumulator to podstawa

Najwięcej zmartwień w sezonie zimowym przysparza nam uruchomienie samochodu. Dlaczego należy i zdecydowanie warto zadbać o pełną sprawność akumulatora?

Zimą, pojemność elektryczna akumulatora rozruchowego, maleje wprost proporcjonalnie do obniżania się temperatury otoczenia. Skutkiem tego jest obniżenie napięcia podczas rozruchu silnika, które może skutkować kłopotami z uruchomieniem, szczególnie nienagrzanej jednostki napędowej.

Ponadto instalację elektryczną wraz z akumulatorem może obciążać używanie podgrzewania foteli, radia, podgrzewania szyby, włączanie wycieraczek czy klimatyzacji. Jak widać, układ elektryczny w czasie niskich temperatur pracuje w naprawdę niekorzystnych warunkach.

Oprócz sprawności akumulatora ważne jest jego naładowanie. Kierowcy, którzy jeżdżą jedynie na krótkich dystansach, mogą być nieświadomi, że akumulator nie jest w całkowicie naładowany. Dopóki temperatury są dodatnie, nie stanowi to problemu, jednak podczas mrozów mogą wystąpić problemy z odpaleniem lub nawet brak możliwości uruchomienia silnika. Naładowanie akumulatora można sprawdzić miernikiem, przy okazji testując układ ładowania i działanie alternatora.


Uruchomienie zimnego samochodu z instalacją LPG

Pojazd zasilany LPG zimą powinien być uruchamiany na benzynie, a dopiero po rozgrzaniu się silnika i osiągnięciu odpowiedniej temperatury płynu chłodniczego (ok. 40°C), można przejść na zasilanie gazem. Dlaczego?

Podczas uruchamiania silnika na LPG, a następnie pracy na tym paliwie, LPG odparowuje w reduktorze, tym samym powodując ochłodzenie reduktora. W nierozgrzanym silniku płyn chłodzący ma niską temperaturę, co sprawia, że temperatura reduktora przy odparowaniu LPG, spada jeszcze bardziej. W skutek tego, paliwo dostające się do reduktora nie jest całkowicie odparowane, a dalej, do kolektora ssącego dostaje się zarówno w postaci lotnej (gazowej), jak i płynnej (ciecz)! Następuje sytuacja, w której silnik nie otrzymuje odpowiedniej mieszanki paliwowej.

Ponadto elementy doprowadzające gaz z reduktora do silnika lub elementy układu dolotu powietrza do silnika, mogą pokrywać się szronem i zamarzać, co w konsekwencji może przyspieszyć ich zużycie. Dlatego ważne jest, by rozruch silnika odbywał się na zasilaniu benzynowym, eliminując opisany wyżej problem.

instalacjalpg-opona-zimowa-snieg-lpg

Na szczęście problem ten nie dotyczy aut z nowoczesnymi instalacjami LPG. Najnowsze systemy sekwencyjnych instalacji LPG ALEX OPTIMA i ALEX IDEA, wykonują cały protokół rozruchu oraz przełączenia paliw automatycznie, bez udziału kierowcy. Instalacje wyposażone są w czujniki temperatury (znajdujące się w mapsensorze), które sygnalizują sterownikowi instalacji, moment osiągnięcia odpowiedniej temperatury reduktora. Wtedy sterownik przełącza zasilanie z benzyny na gaz, a kierowca usłyszy sygnał dźwiękowy wydawany przez centralkę.

Zobacz też: Jak działa instalacja LPG?


Dbaj o poziom benzyny w zbiorniku – lepiej tankować do pełna

Odpowiednia ilość benzyny w baku zapewnia prawidłowe smarowanie i chłodzenie pompy paliwowej, a tym samym uruchomienie silnika przy niskiej temperaturze. Gdy poziom benzyny jest niski, sprzyja to skraplaniu się pary wodnej i osiadaniu na wewnętrznych ściankach zbiornika. Ściekająca woda, która miesza się z benzyną, może powodować problemy z rozruchem i nieprawidłowością rozruchu silnika.

Należy liczyć się z faktem, iż zimą auto z LPG będzie zużywało więcej benzyny. Spowodowane jest to dłuższym rozruchem i wolniejszym osiąganiem temperatury, po której samochód przełącza się na zasilanie gazowe.


LPG zimowe

Już od 1 grudnia każdego roku na każdej stacji autogaz zatankujemy droższą zimową mieszankę LPG, która zawiera 60% propanu i 40% butanu. Taka proporcja składników (odwrotna do mieszanki używanej latem), zapewni odpowiednie parowanie paliwa gazowego.

Zobacz też: Gaz letni, a gaz zimowy – okresowa zmiana LPG


Dbaj o instalację LPG i wymieniaj filtry gazu

Zadbaj o czystość filtrów gazowych. Zapchany filtr może powodować spadek mocy, nierówną pracę silnika lub nawet gaśnięcie silnika podczas pracy na LPG.

filtr-lpg-brudne-lpg-zanieczyszczenie

Zabrudzony wkład filtra fazy lotnej Ultra360°. Klient powiedział, że Auto ciężko przełączało się na gaz.
Wymiana filtrów jest jedną z najważniejszych czynności przeglądu instalacji LPG.


Gęstnienie zanieczyszczeń w układzie LPG

Wiemy, że paliwo LPG nie zawsze jest najwyższej jakości i może zawierać zanieczyszczenia. Podczas niskich temperatur, oleiste zanieczyszczenia mogą gęstnieć i kleić się, utrudniać pracę podzespołów instalacji LPG. Najczęściej gromadzą się one we wtryskiwaczach/listwie wtryskowej, ograniczając ruch tłoczków, oraz reduktorze – powodując opory ruchu.


Dbaj o stan techniczny samochodu

Warto sprawdzić poziom płynu chłodniczego oraz jego jakość. Ponadto należy zwrócić uwagę na ogólną sprawność układu chłodzenia oraz świec. Sprawdzenie poziomu cieczy chłodzącej w większości polega na spojrzeniu na zbiornik wyrównawczy i porównaniu go ze znakami min. i max.


Podsumowanie

Auto z instalacją gazową nie wymaga innej, szczególnej obsługi zimą. Po  prostu należy zwrócić uwagę na układy zasilania samochodu. By uniknąć opisanych problemów, warto zadbać o dobry stan techniczny auta z instalacją gazową, jeszcze przed zimą. Wszelkie zaniedbania z pewnością ujawnią się podczas większego mrozu.

uzytkowanie-lpg-zima