Gdzie znaleźć kod silnika?

Często przy wycenie instalacji LPG montażyści proszą o podanie kodu silnika. W zależności od marki samochodu, kod silnika może znajdować się w różnych miejscach. W tym wpisie wyjaśniamy gdzie szukać kodu silnika.

 

Kod silnika w książce serwisowej

Najprostszym sposobem na znalezienie kodu silnika jest sprawdzenie go w książce serwisowej samochodu. Na odwrocie okładki powinny znajdować się informacje takie jak:

  • data produkcji samochodu
  • numer VIN
  • kody lakieru
  • informacje o skrzyni biegów
  • wyposażenie
  • kod silnika.

 

Kod silnika na tabliczce znamionowej

Te same informacje – w tym kod silnika – znajdziemy również na tabliczce znamionowej samochodu. Tabliczka w zależności od marki i modelu auta może znajdować się w różnych miejscach, a najczęściej:

  • w komorze silnika, na jednym z kielichów – często na prawym kielichu (stojąc przed otwartą maską auta, należy szukać po lewej stronie, tuż za zbiornikiem na płyn chłodniczy)
  • na pokrywie rozrządu
  • w okolicach skrzyni biegów
  • na słupku B po otwarciu przednich drzwi, po stronie kierowcy lub pasażera.

Czasem kod silnika jest tak ukryty, że najłatwiejszym sposobem będzie wpisanie w wyszukiwarkę hasła: „[model auta z silnikiem] kod silnika” i przeszukanie internetu ;).

 

Kod silnika na wlepce w bagażniku

Dość nietypowym miejscem, gdzie możemy znaleźć kod silnika jest bagażnik. Zajrzyjmy do miejsca na koło zapasowe/dojazdowe – po prawej stronie zagłębienia powinna znajdować się wlepka. Znajdziemy na niej najważniejsze dane o pojeździe, m.in. kod silnika, kod lakieru i nr VIN.

Jeśli samochód nie posiada miejsca na zapasówkę, wlepka może być przyklejona pod tapicerką/matą bagażnika, zazwyczaj po lewej stronie.

 

Jak sprawdzić kod silnika po VIN?

Niestety, kod silnika nie zawiera się bezpośrednio w numerze VIN. Jednak jeśli zależy nam na sprawdzeniu kodu silnika tylko posiadając nr vin, możemy użyć internetowych dekoderów vin online. Po wpisaniu nr vin powinniśmy otrzymać podstawowe dane o pojeździe, w tym kod silnika.

 

Czy kod silnika jest w dowodzie rejestracyjnym?

W dowodzie rejestracyjnym NIE znajdziemy kodu silnika. Jeśli chodzi o dokumenty, to jedynym miejscem, gdzie znajdziemy kod silnika jest książka pojazdu.

 

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji, dobierz instalację LPG do swojego samochodu lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.