Skoda Octavia RS – szybki i dyskretny liftback z instalacją LPG

Skoda Octavia to jeden z najpopularniejszych aut na naszych drogach. Wygodne, praktyczne, zdające egzamin zarówno jako auta firmowe i/lub rodzinne. Wyjątkiem jest model RS, który potrafi wzbudzić respekt na ulicy, a kierującemu zapewni sportowe emocje. Czy do takiego dyskretnego liftback’a możemy dołożyć jeszcze instalację LPG i cieszyć się z tańszego tankowania? Sprawdźmy.

 

Instalacja LPG do wtrysku bezpośredniego

Instalacja LPG do silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny to aktualnie rozwiązanie bardzo popularne i dojrzałe na rynku autogazu. Odpowiedzią na potrzeby takiego silnika jest dedykowany zestaw ALEX IDEA. To system do nowoczesnych silników, który wyróżnia się najmniejszym udziałem benzyny na rynku! Zużywa tylko 5-15% benzyny, podczas gdy konkurencyjne instalacje tego typu wymagają dotrysku prawie 20-30% benzyny.

Co więcej, większość nowoczesnych silników jest mocno wysilona, o czym inżynierowie ALEX doskonale pamiętają. I tworzą takie podzespoły LPG, które zapewnią maksimum wydajności silnika i jazdę na autogazie w pełnym zakresie obciążeń. Śpieszymy z przykładami 😉

 

> Adaptacyjny reduktor SHARK BFE ADAPT

Prawdziwy ulubieniec montażystów instalacji LPG. Niezwykły reduktor, który zamiast utrzymywania ciśnienia gazu na stałym poziomie (tradycyjnie), samodzielnie adaptuje się do obciążenia silnika! Otrzymujemy wzrost wydajności całej instalacji gazowej :-). Przykład w praktyce? Chcemy dynamicznie wyprzedzić auto – wciskamy pedał gazu w podłogę, a reduktor SHARK BFE ADAPT reaguje na nagły wzrost obciążenia i podnosi ciśnienie gazu. Dzięki temu może „przerobić” więcej paliwa LPG, a wtryskiwacze taką turbo-dawkę mogą dostarczyć dalej. A my podczas całego procesu przyspieszania jedziemy na LPG, bez przełączania się na benzynę. Dlatego w silnikach turbodoładowanych lub tych o większej mocy, taki adaptacyjny reduktor to wręcz warunek prawidłowego działania instalacji gazowej.
 
 

> Wtryskiwacze o zwiększonej wydajności Barracuda 120Nl

Prosta sprawa. Mając mega wydajny reduktor gazu, potrzebujemy równie wydajnych wtryskiwaczy gazu. Takich jak wtryskiwacze LPG Barracuda o zwiększonej wydajności 120Nl/min. To utytułowany i najbardziej rozpoznawalny produkt ALEX. Na całym świecie jest synonimem niezawodnego i wydajnego wtryskiwacza LPG/CNG. Więcej o Barracudach przeczytasz tutaj.
 
 

> Skuteczne oczyszczanie LPG tylko z filtrem Ultra360°

Nie mamy wpływu na jakość paliwa LPG, ale mamy wpływ na to, jaki filtr gazu zostanie zamontowany pod maską naszego auta. A filtr gazu fazy lotnej to część, na której nie warto oszczędzać. Dlaczego? Filtr gazu bezpośrednio odpowiada za jakość paliwa dostarczanego wprost do komory silnika. Co więcej chroni najdroższe części instalacji lpg – sterownik i wtryskiwacze gazu – przed uszkodzeniem. 
 
Skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami pojawiającymi się w LPG gwarantuje filtr Ultra360°. Nie wygląda jak standardowy puszkowy filtr gazu, nie bez przyczyny – ponieważ oczyszcza gaz etapowo – o wiele skuteczniej ;-). Wprowadzony do filtra gaz jest wprawiany w ruch wirowy i kierowany w dół korpusu. Po drodze (dzięki ruchowi wirowemu, działaniu siły odśrodkowej i siły bezwładności) cząsteczki stałe i ciekłe frakcje oleiste będące w gazie, są odwirowywane i zatrzymywane na dnie. Wkład filtrujący oczyszcza powracający już ku górze gaz z pozostałych, drobnych zanieczyszczeń. Więcej o nim przeczytasz tutaj.
 
Jesteś ciekaw jak krok po kroku działa instalacja LPG? Zajrzyj tutaj.
 

 

Skoda RS III 2.0 TSI 245KM 2018 r. montaż instalacji LPG

Omówiliśmy teorię, a teraz przejdźmy do praktyki. Montaż dedykowanej instalacji LPG ALEX IDEA odbył się w Firmowym Warsztacie LPG ALEX w Kleosinie.

🔹 sterownik: ALEX IDEA 4 cyl.
🔹 4x wtryskiwacze Barracuda 120Nl
🔹 2x filtr: Ultra360°
🔹 2x reduktor: SHARK BFE ADAPT (zapas pod przyszłe mody)
🔹 mapsensor: PTS-01
🔹 centralka RGB
🔹 zbiornik 650/200 52L

🔹 wlew paliwa pod klapką. 

Koszt całości to 5500 zł.

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji, dobierz instalację LPG do swojego samochodu lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.