Jaka jest żywotność instalacji LPG i co jaki czas należy ją serwisować?

Najlepszą metodą, która pozwoli na bezproblemowe użytkowanie auta na gaz, jest jej właściwe serwisowanie i przeprowadzanie regularnych przeglądów instalacji LPG. Sprawdź, jak często powinny one być wykonywane i co warto podczas nich skontrolować.

Zasada użytkowania poszczególnych elementów samochodu jest dość prosta. Jeżeli mają one prawidłowo działać, to trzeba o nie dbać. To najprostszy sposób na przedłużenie żywotności części auta. Nie inaczej jest z instalacją LPG. Ona też sprawuje się dobrze jedynie wówczas, gdy jest otoczona odpowiednią troską i ma zagwarantowany regularny serwis.

 

Przegląd instalacji LPG – jak często, co ile km?

Kiedy mowa jest o serwisowaniu instalacji LPG, liczą się potrzeby nie tyle całego systemu, ile jego poszczególnych części. Każda z nich ma bowiem inne wymagania, które trzeba spełniać, jeżeli pragnie się utrzymać instalację LPG w jak najlepszej kondycji. Jak często należy przeprowadzać przegląd instalacji gazowej w samochodzie?

Przeglądy należy wykonywać regularnie – interwał wizyty w serwisie to raz w roku lub co każde przejechane 10 000 km. Najlepszym okresem na przegląd LPG jest wiosna – zimą instalacja użytkowana jest w najcięższych warunkach, więc to dobry czas na kontrolę (wy)eksploatowanych części.

Ponadto auto z instalacją autogazu, musi co roku przechodzić obowiązkowe badanie techniczne (diagnosta sprawdza m.in. świadectwo homologacji zbiornika oraz sposób montażu instalacji). Poza zalecanymi wizytami warto odwiedzać warsztat zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy/usterki instalacji.

Zbiornik gazu wymaga legalizacji co 10 lat. Po tym czasie powinien być poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy. Związane jest to z faktem, że zbiornik gazu to element, który musi wytrzymywać spore ciśnienie. Orientacyjny koszt uzyskania nowej homologacji (zależny od m.in. rodzaju zbiornika czy jego wieku), nie powinien przekraczać 250 zł.

 

serwisowanie instalacji LPG

Fot. 1 – Diagnostyka komputerowa pozwala na sprawdzenie błędów, kontrolę sterownika gazowego i benzynowego, a w razie potrzeby – dostrojenie lub aktualizację oprogramowania instalacji LPG.

 

Ile kosztuje serwis instalacji LPG?

Serwisowanie instalacji LPG wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, na szczęście są one stosunkowo niewielkie. Koszt około 100-120 zł (robocizna + części) za roczny przegląd zwraca się ze sporą nawiązką w postaci niższych rachunków za paliwo. Jeśli wykryte zostaną dodatkowe usterki, należy liczyć się z większym rachunkiem. Do dodatkowych wydatków, należy dorzucić koszt corocznych badań technicznych auta wyposażonego w instalację LPG, który wynosi 161 zł (zamiast standardowych 99 zł).

 

Jakie czynności powinny być wykonane w ramach przeglądu?

  • Diagnostyka komputerowa – kontrola sterownika gazowego i benzynowego. Podpięcie pod komputer pozwala na sprawdzenie ewentualnych błędów, a w razie potrzeby – dostrojenie oprogramowania instalacji.
  • Wymiana filtrów gazowych – w instalacji znajdują się zazwyczaj dwa rodzaje filtrów – filtr fazy lotnej i ciekłej. Oba filtry muszą być wymieniane na każdym przeglądzie instalacji. Dopuszczenie do mocnego zabrudzenia filtrów, może skutkować uszkodzeniem reduktora i/lub wtryskiwaczy!
  • Sprawdzenie reduktora – jeśli wyczuwasz nierówną pracę silnika (szczególnie na biegu jałowym), koniecznie zgłoś to mechanikowi wykonującemu przegląd.
  • Sprawdzenie szczelności – detektorem gazu sprawdza się szczelność połączeń i elementów całej instalacji LPG. Pod żadnym pozorem gaz nie może się ulatniać! Jeśli więc czujesz nieprzyjemny zapach gazu – umów się na wizytę do serwisu!
  • Sprawdzenie przewodów – sprawdza się stan przewodów i izolacji, styków elektrycznych oraz magistrali umieszczonej pod samochodem, którą przepływa gaz.
  • Kontrola węży i opasek – wszystkie gumowe węże oraz opaski zaciskające muszą być skontrolowane.

W autach z instalacją gazową warto również pamiętać o częstszym sprawdzaniu stanu instalacji elektrycznej, świec, przewodów czy kontroli stanu płynu chłodzącego. Jak widać, każda z części instalacji LPG wymaga nieco innego traktowania. Jedne działają krócej, inne dłużej, jednak wszystkie są równie ważne, a właściwie niezbędne do prawidłowej pracy samochodu na gaz.

 

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki warsztatów LPG i znajdź polecanych montażystów w Twojej okolicy. Powierz auto profesjonalistom, a zyskasz pewność, że Twoja instalacja będzie bezpieczna, sprawna i wydajna.