PORSCHE Macan 2.0 – instalacja LPG ALEX IDEA, a wtrysk dualny

Elegancki kompaktowy SUV grupy premium. Mniejszy brat Porsche Cayenne zbudowany na płycie Audi Q5. Czy relatywnie mały, jak na Porsche silnik 2.0 o mocy 252KM nadaje się na konwersję zasilania LPG? Ile wynosi spalanie paliwa w tym modelu?

 

Wtrysk dualny: DI + MPI – co to jest?

Producenci aut dwoją się i troją, żeby sprostać coraz bardziej wyśrubowanym normom emisji spalin. Trend, który jest widoczny w najnowszych konstrukcjach silników benzynowych, to stosowanie dwóch systemów wtrysku jednocześnie – wielopunktowego wtrysku pośredniego (MPI – Multipoint Injection) oraz wtrysku bezpośredniego do komór spalania (DI – Direct Injection). Oznacza to, że na jeden cylinder przypadają dwa wtryskiwacze benzynowe, działające odrębnie, które dawkują benzynę przed zaworami, a także bezpośrednio do komory spalania.

 

Jaka instalacja LPG do wtrysku dualnego?

Silnik tego Porsche Macan z 2017 roku posiada wtrysk mieszany (DI+MPI), dlatego z punku widzenia przystosowania go do instalacji LPG, jest ciekawą konstrukcją. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że istnieją 2 główne rodzaje wtrysku paliwa. Wtrysk pośredni, który obsługuje instalacja ALEX OPTIMA oraz wtrysk bezpośredni – obsługiwany przez instalację ALEX IDEA. Co w przypadku wtrysku mieszanego (dualnego), czyli bezpośredniego i pośredniego w jednym?

W tym przypadku instalacja gazowa składała się zazwyczaj ze dwóch (lub więcej) systemów LPG obsługujących każdy rodzaj wtrysku osobno, a co za tym idzie także podwójnej liczbie wtryskiwaczy gazowych. Wiąże się to z podwójnymi kosztami instalacji, a także wieloma komplikacjami przy montażu oraz synchronizacją sterowników. Firma ALEX wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom, wprowadzając system LPG do wtrysku mieszanego (DI + MPI) – ALEX IDEA v2 (DUAL).

ALEX IDEA DUAL to technologia sterowania skalibrowana specjalnie do pracy w trybie dwupaliwowym (LPG + benzyna). Jeden sterownik obsługuje 3 lub 4 cylindry, zbierając sygnały jednocześnie z dwóch systemów wtrysku benzyny. W instalacji ALEX IDEA DUAL pod maskę trafia zatem tylko jeden system LPG (sterownik + emulator) – oszczędzamy pieniądze, a także przestrzeń oraz zyskujemy na estetyce.

 

Jakie jest zużycie (dotrysk) benzyny w instalacji LPG?

Zużycie benzyny instalacji dotryskowej ALEX IDEA DUAL do silników z mieszanym wtryskiem, jest porównywalne ze zużyciem w tradycyjnych systemach sekwencyjnych, w których benzyna jest używana jedynie w czasie rozruchu. Minimalny udział benzyny jaki udało się uzyskać w instalacji ALEX IDEA DUAL to 3,78%. Dynamika, kultura pracy oraz system zarządzania silnikiem zostały wzorowo zachowane.

 

Porsche Macan 2.0 252KM – spalanie

Średnie spalanie paliwa w tym modelu to od 11.1 l/100 km do 13.9 l/100km w trybie mieszanym. Dlatego klient zdecydował się na montaż instalacji LPG.

 

Porsche Macan 2.0 252KM 2017 r. montaż instalacji LPG

Montaż instalacji LPG ALEX IDEA v2 (dual) odbył się w warsztacie Zen-TE w Łodzi.

🔹 sterownik: ALEX IDEA v2 (dual)
🔹 wtryskiwacze: Barracuda 130Nl
🔹 filtr: Ultra360°
🔹 reduktor: SHARK BFE ADAPT
🔹 mapsensor: PTS-01
🔹 centralka RGB
🔹 zbiornik 600/200

🔹 wlew paliwa pod klapką.

 

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.