Pierwsza w Polsce Toyota GT86 z instalacją LPG

Sportowa dusza, napęd na tył, wydech na przelocie i… instalacja LPG? Kochamy takie nieoczywiste połączenia. Przedstawiamy wam najprawdopodobniej pierwszą w Polsce Toyotę GT86 z instalacją LPG!

 

Toyota GT86 – gdy rozum mówi nie, ale serce krzyczy tak

Są takie auta, które kupuje się sercem, nie zdrowym rozsądkiem. Po prostu. Do takiej grupy zdecydowanie należy Toyota GT86. Auto unikalne, dla którego trudno znaleźć konkurencję. Sam Jeremy Clarkson określił GT86 jako genialne i powiedział, że wywoła uśmiech na twarzy każdego entuzjasty motoryzacji na świecie. A co do powiedzenia mają Kamil – doradca techniczny ALEX i Michał z warsztatu Silesia Cars Katowice, w którym zrealizowano montaż instalacji LPG?

Przyzwyczajeni do komfortowych sedanów i kombi wsiadamy do kubełkowych fotelów. Mało miejsca. Nie mówiąc już o tylnej kanapie. Odpalamy auto i startujemy. Sztywno! Na dwójce rozpędzamy się do 100km/h. Głośno! Zamiast rozmawiać, zaczynamy krzyczeć. Zapomnij o radiu. Odpuszczamy rozmowę i delektujemy się jazdą. I zaczyna się radość. W zakrętach auto przyklejone. Michał koncentruje się na prowadzeniu, bo w tym aucie wszystko na drodze dzieje się jakby… szybciej 😉

Jeśli szukasz komfortowego sposobu na poruszanie się między punktem A i B – to jesteś w złym miejscu. Jeśli natomiast:

  • szukasz przyjemności z jazdy
  • lubisz zabawę
  • zamiast włączania radia uchylasz szybę
  • lubisz czasem wybrać się na tor
  • kochasz JDM
  • zabawa > komfort
  • chcesz kupić 3-cie auto do garażu,

to GT86 może Ci się spodobać.

 

System wtrysku dualnego D-4S w autach Toyota (DI+MPI)

Do brzegu. Współpraca inżynierów Toyoty i Subaru zaowocowała ciekawą konstrukcją silnika. W GT86 mamy 2-litrowy 200-konny silnik subaru B4 wolnossący boxer, wyposażony w tzw. układ D-4S konstrukcji Toyoty, czyli łączony bezpośrednio-pośredni mieszany wtrysk benzyny (są po dwa wtryskiwacze na cylinder – od wtrysku bezpośredniego i pośredniego). Dzięki temu, mimo braku turbo otrzymujemy kręcący się do 7500rpm, wydajny układ zasilania.

Oba rodzaje wtrysku pracują razem w sposób kombinowany. Pod obciążeniem działa zarówno wtrysk bezpośredni, jak i pośredni. Przy mocniejszym dodaniu gazu, auto przełącza się tylko na wtryski bezpośrednie. Generalnie wtrysk bezpośredni działa cały czas – i na wolnych obrotach, i pod obciążeniem – zmienia się tylko proporcja paliwa.

 

Toyota GT86 z instalacją LPG – podzespoły, działanie

Z punktu widzenia przystosowania tego auta do zasilania autogazem, to auto to bardzo ciekawy przypadek, ale dzięki zastosowanym podzespołom auto jedzie na gazie w pełnym zakresie obciążeń (oczywiście z dotryskiem benzyny).

 

Sterownik ALEX IDEA 2.0

Sterownik ALEX IDEA 2.0 (dual) obsługuje silniki 3 lub 4-cylindrowe, również z mieszanym wtryskiem benzyny, zbierając sygnały jednocześnie z dwóch rodzajów wtrysku. Pod maskę trafia zatem tylko jeden system LPG – oszczędzamy pieniądze i przestrzeń oraz zyskujemy na estetyce montażu. Sterownik, zliczając wszystkie sygnały z wtryskiwaczy benzynowych, jest w stanie przełożyć je na wtryskiwacze gazowe zamontowane w kolektorze dolotowym.

 

Wtryskiwacze Barracuda 130Nl

Do GT86 zamontowano wtryskiwacze gazu klasy premium Barracudy, o aktualnie największej wydajności w gamie – 130Nl. Szybkie, wytrzymałe, wydajne i doskonale znane w całej branży LPG.

 

Reduktor SHARK BFE ADAPT, który podnosi ciśnienie gazu nawet w silniku wolnossącym

Reduktor SHARK BFE ADAPT jest parownikiem LPG przeznaczonym głównie do aut turbodoładowanych, gdzie może popisać się swoimi właściwościami – podwyższaniem ciśnienia gazu wprost proporcjonalnym do aktualnego obciążenia silnika. W praktyce umożliwia to pogodzenie wolnych obrotów i wysokich obciążeń. Efekt? Zwiększona wydajność całego systemu LPG. Więcej o działaniu reduktora SHARK BFE ADAPT przeczytasz w tym artykule.

Co więcej, ADAPT buduje ciśnienie gazu również w silnikach wolnossących. Sprawdźmy jak poradził sobie w naszej Toyocie. Przy jednostajnej spokojnej jeździe ciśnienie gazu wynosi 1,15 Bara, a gdy przyspieszymy wzrasta do 1,45 Bara. Nie jest to tak duży wzrost, jaki następuje w silnikach uturbionych, ale te 0,3 bara, które osiągnięto w przypadku omawianej Toyoty to doskonały wynik!

 

Wtrysk dualny i instalacja LPG? Bez problemu!

Takie połączenie 2 rodzajów wtrysku jeszcze do niedawna było problematyczne dla wielu producentów i montażystów instalacji LPG, którzy często zalecali montaż 2 systemów LPG. 1 system obsługiwał 1 rodzaj wtrysku osobno. To rozwiązanie wymagało montażu podwójnej liczby wtryskiwaczy gazowych. Skutek? Podwójne koszty instalacji, a także komplikacje przy montażu oraz synchronizacji sterowników.
 
Dlatego inżynierowie ALEX stworzyli system LPG, który sprostał rosnącym wymaganiom, stawianym przez najnowsze konstrukcje silników benzynowych. Tak powstał system ALEX IDEA 2.0 (dual) dedykowany do wtrysku mieszanego (DI + MPI). Dodając do tego adaptacyjny reduktor SHARK BFE ADAPT, topowe wtryskiwacze gazu Barracuda wsparte filtrem LPG fazy lotnej Ultra360°, otrzymujemy zestaw LPG, który poradzi sobie z najbardziej wymagającym autem.
 

Toyota GT86 – spalanie paliwa po montażu instalacji LPG

[Aktualizacja 24.05.2023] Od montażu minęło już ponad pół roku, więc możemy podzielić się raportem zużycia paliwa od klienta 🙂
  • W mieście: 8 litrów LPG + 2 litry benzyny
  • W trasie: 6 litrów LPG + 0.5-0.8 litra benzyny.
 

 

Instalacja LPG: System ALEX IDEA

Samochód: Toyota GT86 2.0 147kW 2012 r. Boxer
Kod silnika: FA20D – Wtrysk dualny (DI + MPI)

Całkowity koszt instalacji: 6 500 zł

 

 

Warsztat montujący:
Silesia Cars – Instalacje Gazowe Katowice
Pukowca 15, 40-847 Katowice
Tel. 500 222 759 / biuro@silesia-cars.pl
https://silesia-cars.pl

 

——

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji, dobierz instalację LPG do swojego samochodu lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.