Passat 2.0 TSI 2017 wtrysk dualny + Instalacja LPG ALEX IDEA

Michał z rekomendowanego warsztatu Silesia Cars Katowice wita was w kolejnym filmie. Tym razem opowie o montażu instalacji LPG w Passacie B8. Silnik posiada bezpośredni wtrysk dualny (DI + MPI), więc doskonale obsłuży go instalacja ALEX IDEA.

 

Passat 2.0 TSI 2017 B8 – Jak działa system wtrysku dualnego (DI+MPI)?

Gwiazdą naszego wpisu jest Volkswagen Passat B8 2.0 TSI z 2017 roku. Silnik o kodzie CHHB i mocy 220KM posiada bezpośredni wtrysk dualny (DI + MPI). Jednostka dość mocno doładowana – 1,2 bara doładowania, razem z 7-stopniowym automatem DSG, daje nam bardzo dynamiczne auto. Ale jak działa bezpośredni wtrysk dualny?

Na każdy cylinder przypadają 2 wtryskiwacze. Jeden we wtrysku pośrednim, drugi we wtrysku bezpośrednim. Ten silnik, przy jednostajnej jeździe 100 km/h, pracuje na wtrysku pośrednim, czyli w 100% benzyna jest zastępowana LPG – w ogóle nie zużywamy benzyny, ani grama. Natomiast podczas bardziej dynamicznej, szybszej jazdy lub przy przyspieszaniu, system wtrysku przełącza się z pośredniego na bezpośredni – Direct. Właśnie wtedy 'dotryskujemy’ benzynę. 

W omawianym Volkswagen’ie spodziewane zużycie benzyny to 0,6 litra benzyny na 100 km. Podsumowując – potencjał tego auta pod kątem montażu instalacji LPG jest niedoceniany. Sam koszt montażu instalacji jest relatywnie wysoki, lecz przy dzisiejszych cenach paliw i tak zwraca się szybko. A fakt, że udział benzyny jest tak niewielki, bardzo dobrze wpływa na ekonomię tej inwestycji. 🙂

Z punktu widzenia przystosowania tego auta do zasilania autogazem, to auto to bardzo ciekawy przypadek, ale dzięki zastosowanym podzespołom auto jedzie na gazie w pełnym zakresie obciążeń (oczywiście z dotryskiem benzyny).

 

 

Instalacja LPG: System ALEX IDEA

Samochód: Volkswagen Passat B8 2.0 TSI 220KM 2017 r.
Kod silnika: CHHB – Wtrysk dualny (DI + MPI)

Warsztat montujący:
Silesia Cars – Instalacje Gazowe Katowice
Pukowca 15, 40-847 Katowice
Tel. 500 222 759 / biuro@silesia-cars.pl

 

Instalacja LPG do wtrysku dualnego

Sterownik ALEX IDEA 2.0

Sterownik ALEX IDEA 2.0 (dual) obsługuje silniki 3 lub 4-cylindrowe, również z mieszanym (dualnym) wtryskiem benzyny, zbierając sygnały jednocześnie z dwóch rodzajów wtrysku. Pod maskę trafia zatem tylko jeden system LPG – oszczędzamy pieniądze i przestrzeń oraz zyskujemy na estetyce montażu. Sterownik, zliczając wszystkie sygnały z wtryskiwaczy benzynowych, jest w stanie przełożyć je na wtryskiwacze gazowe zamontowane w kolektorze dolotowym.

 

Reduktor SHARK BFE ADAPT i wtryskiwacze Barracuda 130, czyli duet doskonały

Reduktor SHARK BFE ADAPT jest dedykowany do aut turbodoładowanych, gdzie może popisać się swoimi właściwościami. W jaki sposób? Samodzielnie podwyższa ciśnienie gazu dopasowując je do aktualnego obciążenia silnika. Jak wygląda to w praktyce? Przykładowo, w trakcie wyprzedzania musisz mocno przyspieszyć, załącza się turbina, następuje nagły wzrost obciążenia. W tym momencie gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na paliwo – gaz. I tu wkracza reduktor ADAPT. Podbija ciśnienie gazu, tym samym „przerabiając” i przekazując dalej zwiększoną – adekwatną dawkę paliwa gazowego. Więcej o działaniu reduktora SHARK BFE ADAPT przeczytasz w tym artykule.

W tym monecie należy wspomnieć o wtryskiwaczach gazowych, które również muszą mieć zwiększoną wydajność, by móc taką dawkę gazu przyjąć i przekazać dalej. To zadanie idealne dla wtryskiwaczy Barracuda o zwiększonej wydajności 130 Nl/min. Szybkie, wytrzymałe, wydajne i doskonale znane w całej branży LPG. Efektem takiej współpracy jest zwiększona wydajność całego systemu LPG i jazda na gazie w pełnym zakresie obciążeń. 

 

——

 

Myślisz nad montażem instalacji LPG w swoim aucie? Skorzystaj z Kalkulatora LPG i sprawdź opłacalność inwestycji, dobierz instalację LPG do swojego samochodu lub znajdź rekomendowany warsztat LPG w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – po prostu zapytaj eksperta ALEX.